ZAGROŻENIE PODCZAS LECZENIA

Udając się na leczenie ufamy, że naszą sprawą będą zajmować się specjaliści. Zdarzają się jednak przypadki, że wskutek źle zdiagnozowanej choroby, złego leczenia, czy zaniedbania, nasze zdrowie oraz życie zostało poważnie zagrożone.

Błąd chirurgiczny

Chirurdzy wykonując swoją pracę przy stole operacyjnym muszą działać przestrzegając w szczególny sposób zasad ostrożności. Błąd chirurga jest szczególnym rodzajem błędów i często niesie za sobą nieodwracalne skutki dla pacjenta, ponieważ polega na dużej ingerencji w organizm operowanej osoby.

Specyficznym rodzajem operacji chirurgicznych są operacje plastyczne. Często wydaje nam się, że nie są to skomplikowane zabiegi, które nie powodują szkody w ciele pacjenta. Jednak trzeba pamiętać, że każda ingerencja w organizm człowieka niesie za sobą ryzyko uszczerbku na zdrowiu, a nawet utraty życia. Pacjenci podejmując decyzję o poddaniu się tego typu operacji powinni zostać wyczerpująco poinformowani o zagrożeniach, jakie za sobą niesie zabieg, tym bardziej że nie są to działania wymuszone przez okoliczności, a jedynie mają prowadzić do korzystnego efektu.

Bardzo często przed operacją pacjenci podpisują oświadczenie o rezygnacji z roszczeń w przypadku, gdy operacja się nie powiedzie. Nie oznacza to jednak, że lekarz, który przeprowadzał operacje nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej w przypadku, gdy operacja zostanie przeprowadzona niewłaściwie. Również w takich okolicznościach możliwe jest walczenie o odszkodowanie od szpitala.

Do najczęstszych błędów podczas zabiegów chirurgicznych należą:
• pozostawienie w polu operacyjnym ciała obcego;
• spóźniona decyzja lekarza, co do cesarskiego cięcia;
• uszkodzenie ciała i innych narządów;
• uszkodzenie systemu nerwowego;

<< Wstecz